Artykuł
Sztuka noszenia koszul
Spis treści:
Koszula to jeden z najważniejszych elementów męskiej garderoby – wizytówka każdego mężczyzny, a mężczyzny aktywnego zawodowo w szczególności. Właśnie dlatego koszula musi być starannie dobrana i odpowiadać charakterem swemu przeznaczeniu. Dla większości panów koszule różnią się między sobą jedynie kolorem, jednak jak się okazuje istnieje szereg bardzo ważnych elementów koszuli, na które trzeba zwrócić uwagę. Poniżej zostaną one wyszczególnione i opisane, by sztuka noszenia koszul nie była obca żadnemu mężczyźnie.
Bardzo ogólnie koszule dzielimy na:
-
wizytowe – wieczorowe, okazjonalne, do pracy
Zobacz w sklepie:
- Białą koszulę Paul Bright
- Niebieską koszulę w kratę Paul Bright
- Granatową koszulę Paul Bright
-
casualowe – weekendowe, sportowe
Zobacz w sklepie:
- Jeans'owa koszula w kratę Brave Soul
- Biała koszula z krótkim rękawem Brave Soul
- Czarna koszula w kratę Brave Soul
Cechą charakterystyczną koszul wizytowych jest twardy kołnierzyk, pojedynczy lub podwójny mankiet na spinkę. Koszule casualowe wyróżnia miękki kołnierzyk i mankiet na guziki. Musimy koniecznie pamiętać, że krawat dopuszczalny jest tylko do koszul wizytowych, a łączenie miękkich kołnierzyków z krawatem to awangardowa wycieczka poza kanon mody. Warto także pamiętać, że koszul z łamanym kołnierzykiem oraz pionowymi plisami nie należy pod żadnym pozorem zakładać do garniturów. Łączymy je wyłącznie z frakiem lub smokingiem.
Tkanina [Wróć]
To właśnie tkanina świadczy o wartości koszuli. Koszula noszona jest bezpośrednio na ciele, dlatego powinna być uszyta z odpowiedniej tkaniny. Idealnym surowcem dla koszul jest bawełna oraz bawełna z domieszką surowców syntetycznych, przy czym minimalna zawartość bawełny to 60%.
Koszule z czystej bawełny wymagają staranniejszego prasowania, jednak komfort ich noszenia rekompensuje ten trud. Takie koszule są przewiewne, dobrze wchłaniają wilgoć. Dzięki naturalnym włóknom nasza skóra nie poci się i może oddychać. Są idealnym rozwiązaniem na co dzień. Jedynym minusem bawełny jest jej wrażliwość na zagniecenia. Nie wolno dopuścić, by pognieciona koszula była widoczna, ponieważ całkowicie psuje to wizualny efekt, przyciąga uwagę, a przede wszystkim jest bardzo nieeleganckie.
Koszule z domieszką surowca sztucznego są bardziej odporne na zagniecenia, zatem śmiało można je założyć np. w podróż. Są najczęściej wybierane przez mężczyzn z uwagi na brak konieczności ciągłego prasowania. Pamiętajmy jednak o tym, że im większa zawartość bawełny, tym bardziej komfortowo czuje się nasza skóra. Koszule o dużej zawartości sztucznych domieszek powodują, że skóra nie może oddychać, poci się kilka razy szybciej i intensywniej. Pamiętajmy, że mokre plamy pod pachami to dyskwalifikacja dla każdego mężczyzny.
Ilość włókien zużytych do produkcji tkaniny decyduje o tym, czy koszula będzie cienka, miękka, błyszcząca, czy sztywna. Rodzaj splotu nadaje jej ciężar i tworzy fakturę. Efekt koloru z połyskiem uzyskuje sie poprzez połączenie różnych włókien. Takie koszule są dużo bardziej eleganckie, niż te, których kolor uzyskuje się poprzez zwykłe farbowanie materiału. Dostępne są także koszule z bawełnianej flaneli. Idealnie komponują się one z ciepłą wełna i tweedem. O tym, na jaki rodzaj tkaniny możesz sobie pozwolić decyduje najczęściej miejsce pracy lub charakter sytuacji, w której akurat się znajdujesz. Ważne jest to, by wyczuć i dopasować się do przyjętych aktualnie standardów.
Fason [Wróć]
Typów męskiej sylwetki jest dużo, a każdy elegancki mężczyzna chce mieć koszulę idealnie dopasowaną do siebie. Od kilku sezonów moda męska wychodzi naprzeciw temu zjawisku wypełniając niszę, w której dominował jeden typ prostej koszuli. Nasze ciało się zmienia w miarę upływu czasu, a koszula musi być zawsze dobrana do aktualnego rozmiaru. Pamiętaj, że koszula posiada dwa rozmiary – rozmiar kołnierzyka i samej koszuli. Prawidłowo dobrany kołnierzyk powinien przylegać do szyi tak, by można było swobodnie włożyć palec między szyję a koszulę. Kołnierzyk nie może sprawiać wrażenia, że zaraz się udusisz, nie może też za bardzo odstawać. Rozmiar koszuli określa Twój wzrost. Koszula dobrana do konkretnego wzrostu zachowuje odpowiednie proporcje na całej swojej długości.
Wybierając się na zakupy, czy to do centrum handlowego, czy wirtualne, warto znać swoje podstawowe wymiary. Każda koszula jest wyposażona w tabelę rozmiarową. Podany jest obwód kołnierzyka, obwód zapiętego wyrobu – zwykle mierzonego w okolicach klatki piersiowej, szerokość ramion – szerokość pleców i długość rękawa (razem z mankietem). Jeśli chcesz, żeby koszula spełniała wszystkie Twoje oczekiwania „zdejmij” te wymiary ze swojej ulubionej koszuli, w której czujesz się najbardziej komfortowo.
Przykład: tabela rozmiarów
Szczupli mężczyźni bardzo często zakładają bardzo szerokie koszule sądząc, że to doda im kilogramów. Efekt oczywiście jest odwrotny – za duża koszula deformuje i podkreśla ich szczupłą sylwetkę. Duży błąd popełniamy także wtedy, kiedy przybędzie nam kilka kilogramów i nie wymienimy swojej garderoby nosząc stare koszule, które kiedyś leżały na nas idealnie. Nie dopuszczaj do tego, by koszula rozsuwała się w okolicach guzików odsłaniając za duży brzuch. Pamiętaj, że gest chowania koszuli do spodni lub ich podciąganie należy do bardzo nieeleganckich, musisz za wszelką ceną pozbyć się tych nawyków w towarzystwie. Pomoże odpowiednio dobrany fason koszuli.
W zasadzie wyróżniamy dwa podstawowe typy krojów:
-
Klasyczny, prosty, tzw. „regular” – koszula nie posiada zaszewek, zwężeń, ani elementów podkreślających sylwetkę, jest prosta. Ten typ koszul jest odpowiedni dla mężczyzn o szerokich ramionach i dobrze zbudowanym tułowiu.
-
Dopasowany, taliowany, tzw. „slim” – koszula posiada boczne zaszewki, jest zwężona w talii, niektóre modele dla bardzo szczupłych panów posiadają zaszewki także z przodu i z tyłu, co powoduje, że leży ona bardzo blisko ciała. Polecana jest dla mężczyzn szczupłych, ale także dla tych, którzy chcą wymodelować swoją sylwetkę, zaznaczyć linię talii.
Kołnierzyk [Wróć]
Bardzo ważnym elementem koszuli jest oczywiście kołnierz. Wydawać by się mogło, że każdy wygląda identycznie, ale jak się okazuje, istnieje wiele typów kołnierzyków męskiej koszuli:
WŁOSKI
Uważany jest za najbardziej elegancki. Noszony jest podczas wielkich formalnych uroczystości. Charakteryzuje go szerokie rozstawienie rogów, które w najbardziej eleganckiej wersji tworzy linię poziomą. Model klasyczny zapinany jest na jeden guzik. W wersji awangardowej stójka kołnierzyka jest wyższa, zapinana na dwa lub trzy guziki. Kołnierzyk ten nie jest dobrym rozwiązaniem dla mężczyzn o okrągłej twarzy i krępym karku. Poleca się go raczej panom o długiej szyi i pociągłej twarzy. Dobrze prezentuje się krawatem zawiązanym na gruby, podwójny węzeł. Kołnierzyk ten należy zawsze nosić razem z krawatem, rozpięta koszula z szerokim kołnierzem nie prezentuje się dobrze.
KENT – tradycyjny
Jest to model ponadczasowy, a obecnie najmodniejszy, najczęściej wybierany przez panów. Pasuje do wszystkich rodzajów koszul – codziennych, weekendowych i wizytowych. Posiada wąsko rozstawione rogi. Najlepiej prezentuje się z wąskim krawatem zawiązanym na pojedynczy smukły węzeł. Śmiało mogą go ubrać panowie o okrąglej, jaki pociągłej twarzy. Nadaje się do noszenia bez krawata z rozpiętym pierwszym guzikiem.
BUTTON-DOWN – kołnierzyk amerykański
Rogi w tego typu kołnierzykach zapinane są na guziki. Pozbawiony jest usztywnienia charakterystycznego dla koszul typowo wizytowych. Stosowany jest w koszulach sportowych, ale także pojawia się w koszulach wizytowych. Świetnie pasuje do jeansów. Nadaje się jednak na mniej oficjalne okazje. Dobrze prezentuje się bez krawata, ale także z krawatem zawiązanym na wąski węzeł.
ŁAMANY
Jest to model typowo wieczorowy. Występuje w koszulach przeznaczonych do fraka, surduta lub smokingu. Do tego kołnierzyka zakładamy obowiązkowo klasyczną muchę. Koszule z tym rodzajem kołnierzyka są zawsze w kolorze białym lub czarnym, mają kryte zapięcie z przodu oraz podwójne mankiety zapinane na spinki. Idealnie nadają się na wielkie okazje, np. ślub.
Pamiętajmy, że przy doborze kołnierzyka najważniejszy jest kształt twarzy i grubość szyi. Należy także sprawdzić, czy wszystkie Twoje krawaty pasują do danego kołnierzyka. Często okazuje się, że krawat jest za szeroki, a węzeł za gruby i nie mieści się w rozstawie kołnierza. Najważniejsze, żeby po zawiązaniu węzła końce kołnierzyka nie podnosiły się do góry.
Mankiety [Wróć]
Ten element koszuli jest równie ważny, jak kołnierzyk. Istnieje wiele różnych typów mankietów, ale wyróżnia się dwa podstawowe:
-
mankiet pojedynczy- tradycyjny – to element koszuli mniej formalnej. Do takiej koszuli możemy ubrać krawat lub muchę, ale nie jest to konieczne. Nie nadają się na bardzo oficjalne wydarzenia, takie jak np. ślub. Mankiety maja wiele fasonów, mogą być zaokrąglone, albo ścięte. Przeważnie maja jeden lub dwa guziki.
-
mankiet podwójny – francuski – takie mankiety zapinamy na spinki. Są bardzo eleganckie. Łączymy je obowiązkowo z krawatem lub muchą. Idealnie nadają się na bardzo oficjalne okazje.
Długość rękawa [Wróć]
Istnieje jedna podstawowa zasada eleganckiego mężczyzny – tylko długi rękaw zapewni profesjonalny wygląd. Bez względu na porę roku, warunki pogodowe i temperaturę pomieszczenia nie należy zakładać koszuli z krótkim rękawem. Jeśli już upał jest nie do wytrzymania, zaleca się podwinięcie rękawów do łokcia, co zapewni odrobinę swobody. Kolorowe i wzorzyste koszule z krótkim rękawem zarezerwowane są wyłączne na weekendowy wypoczynek.
Kolor i wzór koszuli [Wróć]
Od stuleci biała koszula jest symbolem elegancji, świadczy o wysokiej pozycji społecznej i zamożności. Jeśli chcesz wyglądać profesjonalnie, elegancko stylowo, z klasą, wzbudzać zaufanie i odnosić sukcesy – ubierz białą koszulę. Można ją dowolnie łączyć z każdym rodzajem garderoby. Pasuje do garnituru, jeansów, swetra, czy skórzanej kurtki.
W środowisku, w którym zawsze liczy się formalny wygląd dozwolone jest noszenie koszul jedynie w kolorach białym, ecru (złamana biel), jasnoniebieskim i jasnoszarym. Muszą być jednokolorowe, ale dopuszcza się bardzo delikatny prążek. Całkowicie zabroniona jest kratka. Ten wzór, jak i osobę go noszącą traktuje się mniej poważnie. Kratka, bez względu na jej wielkość i intensywność kolorów kojarzy się przede wszystkim z weekendem i sportem. Podobnie mają się grube ciemne pasy. Specjaliści oceniają je jako agresywne i rozpraszające uwagę.
Oczywiście nie mamy obowiązku zawsze ubierać jednokolorowych nudnych koszul. Możemy pozwolić sobie na zabawę w kolory, ale pamiętajmy o umiarze. Jeśli zależy nam na wzbudzeniu zaufania i wiarygodności postawmy na klasykę. W dni wolne od pracy ubierajmy kolorowe koszule i krawaty podkreślające nasza indywidualność.
Przed kupnem koszuli sprawdź, jakiego koloru jest Twój garnitur i dobierz pasujący odcień:
-
Garnitur czarny – koszula w kolorze białym, beżowym, niebieskim, różowym, żółtym
-
Garnitur biały – koszula w delikatnych pastelowych kolorach – różowy, niebieski, bordowy
-
Garnitur granatowy – delikatne odcienie niebieskiego, różowego i białego
-
Garnitur brązowy lub beżowy – koszula w kolorze białym, kremowym, jasnoniebieskim, jasnoróżowym
-
Garnitur z połyskiem lub w paski – koszula wyłącznie jednokolorowa, pasująca odcieniem
-
Garnitur w mocnym, zdecydowanym kolorze – koszula w biała, czarna lub przyciągające wzrok wzory
Pamiętaj, że nawet, jeśli posiadasz tylko jeden garnitur możesz za każdym razem wyglądać inaczej i wyjątkowo zakładając koszule w różnych kolorach. Jeśli nie wiesz, na jaki kolor koszuli się zdecydować, dobierz odcień do swojej karnacji. Przyjrzyj się, w jakim kolorze Twoja twarz wygląda najlepiej. Unikaj jaskrawych kolorów, jeśli masz jasną, nieopaloną skórę.
Kilka przydatnych wskazówek [Wróć]
1. Koszulę zmieniaj codziennie. Niedopuszczalne jest noszenie tej samej koszuli dwa dni z rzędu.
2. Po każdym zdjęciu koszuli wypierz ją i wyprasuj.
3. Kup koszulę dobrej jakości – przy konieczności częstego prania i prasowania tkanina nie będzie się tak szybko zużywać.
4. Latem ubierz pod koszulę bawełniany T-shirt – w upalne dni, kiedy Twoje ciało bardziej się poci, wilgoć będzie wchłaniana w koszulkę i unikniesz plam na koszuli.
5. Istnieją miejsca i sytuacje, w których nienależny chodzić w samej koszuli ubranej bezpośrednio na ciało.
6. Dużym brakiem manier jest zdjęcie marynarki bez wcześniejszego upewnienia się, czy nie popełnisz nietaktu w stosunku do osób, z którymi przebywasz. Nie każdy ma ochotę oglądać Twoją „zarośniętą” klatę spod prześwitującej koszuli. Możesz także nie zdawać sobie sprawy ze swojego przykrego zapachu. Najlepiej taktownie spytaj o pozwolenie.
7. Jeśli pracujesz w biurze, ale często wychodzisz na biznesowe spotkanie, koniecznie miej przy sobie zapasowa koszulę. W czystej będziesz się czuł bardziej komfortowo i świeżo, doda Ci także pewności siebie.
8. Kupuj tylko takie koszule, które odpowiadają Twojemu aktualnemu rozmiarowi.
9. Pamiętaj, że to nie najnowsze trendy panujące w modzie powinny decydować o wyborze koszuli, ale Twój indywidualny styl i poczucie komfortu.
10. Koszula ma dwa rozmiary – kołnierzyka i koszuli – dobierz właściwy rozmiary do swojej sylwetki.
11. Nigdy nie zakładaj koszuli z krótkim rękawem do marynarki, jest ona zarezerwowana wyłącznie na nieformalne okazje.
12. Nigdy nie wkładaj w spodnie koszuli o sportowym kroju.
13. Pamiętaj, że w koszuli masz się czuć idealnie komfortowo, jeśli jest niewygodna – od razu z niej zrezygnuj.